fallback

Санкциите срещу Русия поставят под въпрос технологичните ѝ амбиции

Страната няма капацитета и технологиите за производството на модерни чипове и това я поставя в неизгодна позиция

16:20 | 21.03.22 г. 18

Международната технологична блокада заплашва да лиши Русия от сложни чипове, необходими за захранване на модерни оръжия и технологии като 5G, изкуствен интелект и роботика, казват експерти, цитирани от Wall Street Journal.

В края на февруари Съединените щати наложиха забрана за продажба на високотехнологични продукти, включително полупроводници и телекомуникационни системи, използвани от отбранителната, аерокосмическата и морската индустрия на Русия и нейния съюзник Беларус. Това се случи дни, след като Русия нахлу в Украйна. Забраната се простира и върху някои чуждестранни продукти, произвеждани с американско оборудване или софтуер.

Южна Корея и Тайван, които доминират на пазара на чипове висок клас, и Япония, която е силна в суровините и съоръженията за производство на полупроводници, също забраниха износа на продукти, които САЩ са поставили в списъка си за контрол на износа. Техните ходове орязаха достъпа на Русия до много чипове от най-висок клас, както и до материали и компоненти, необходии за възстановяване на производството на такива компоненти на местно ниво.

За Русия въздействието от координираните санкции ще бъде значително, твърди Том Рафърти, регионален директор за Азия в Economic Intelligence Unit. „Големите забрани за износ ще бъдат по-специално за полупроводници и по-точно чипове от висок клас, чието производство Южна Корея и Тайван почти монополизират“.

Въпреки че санкциите изглежда ще ограничат достъпа на Русия до доставките на чипове, реалното въздействие не може да бъде определено напълно. Министерството на промишлеността и търговията на Русия и Министерството на икономическото развитие на страната не са отговорили на запитванията за коментар.

До голяма степен Русия продължава да разчита на чуждестранни технологии за дизайн на чипове и има ограничени възможности, що се отнася до собственото ѝ производство на полупроводници. През 2020 г. страната е внесла полупроводникови устройства за близо 440 млн. долара, включително компоненти като диоди и транзистори, и чипове на стойност 1,25 млрд. долара, сочи базата данни United Nation Comtrade.

Въпреки че по-голямата част от този внос идва от азиатски държави, които не са наложили санкции, Русия все пак ще остане без чипове от висок клас и ще е лишена от възможността сама да прави подобни компоненти. Тайван произвежда по-голямата част от най-модерните полупроводници в света, а останалите се правят от Южна Корея, показват данни на базираната във Вашингтон търговска група Semiconductor Industry Association. Южна Корея също така доминира в чиповете за памет, а Япония е особено силна в материалите за полупроводници и в инструментите за производството на компоненти, които са от решаващо значение за правенето на чипове.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), най-големият поддоставчик на чипове в света, заяви, че се ангажира да спазва новите правила за контрол на износа. Южнокорейската Samsung Electronics, която е най-големият производител на чипове с памет и е производител на електроника, този месец каза, че е спряла доставките на всичките си продукти в Русия заради геополитическата ситуация и следи случващото се, за да реши какви да са следващите ѝ стъпки.

Руската технология за изграждане на чипове изостава от тази на лидера в индустрията TSMC с повече от 15 години, твърдят директори на западни компании за чипове, които са проучили състоянието на руската индустрия. Водещият производител в страната Mikron Group твърди, че е единствената местна компания, способна да произвежда масово 65-нанометрови чипове – технология, въведена в индустрията в света около 2006 г. Mikron не е отговорила на запитването за коментар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:04 | 11.09.22 г.
fallback